Sobel i jego najnowsza płyta pt. “Pułapka na motyle”, która już w samym tytule ma drugie dno. “Pułapką jest umysł, a myślami motyle”. Znajduje się na niej 13 utworów, o zupełnie różnym brzmieniu. Tracki, które chciałoby się puścić w słoneczny dzień, wychillować, odciąć się od świata, przeplatające się z takimi z bardzo żywym bitem. Niezależnie od tych dwóch kategorii, każda z tych piosenek ma swój spójny sens, opowiada o głębszych uczuciach i przeżyciach autora.

Zacznę od utworu “Bandyta”, który porusza problem stereotypów.

“Bandyta, dziary na pół ryja, bo kurwa je lubię, a co
Żaden ze mnie bandyta, pierwsze słyszę
Chcę pomóc pani babci przejść przez jebaną ulicę
Chcę pomóc pani babci”

Nuta nie wychodzi poza ramę sytuacji, w której Sobel chce pomóc starszej Pani przejść przez ulicę. Kobieta z powodu jego tatuaży na twarzy nazywa go bandytą. I tyle. Nie ma tu głębokiej filozofii, ale wykonanie sprawia, że jest to zdecydowanie moja ulubiona pozycja na liście.

Fiołkowe Pole” to jeden ze wcześniej wspomnianych utworów na słoneczny dzień.

“Słodka jak truskawki latem
A trzyma w łapie tylko kubek słonych łez
Skromna jak pole fiołkowe i to w ponury dzień
Ej, chyba dzwoni kurier
Tylko szkoda, że tym razem kwiaty wylądują w kuble
Dobrze wiem co Pani czuje
Wiem co Pani czuje i chyba to rozumiem”

Spokojna, gitarowa nutka jest świetnym przerywnikiem od typowych, rapowych pozycji. Tekst opisuje bardzo zwięźle relacje międzyludzkie. Całość wywołuje poczucie nostalgii i sprawia, że chce się ją zapętlić i po prostu odpłynąć. Dodatkowo, głos Sobla tak dobrze pasuje do tego typu muzyki.

Dla większości osób, Sobel kojarzy się z “Imprezą”. Czy to dobrze? Szczerze, nie wiem. Pomimo wszystko, ta płyta zdecydowanie zmieniła moje zdanie o autorze. Pełnia uczuć płynących z tekstów daje do myślenia i nie tylko. Dodatkowo, brzmi to po prostu dobrze. Wpada w ucho, a spokojniejsze przerywki nie pozwalają na nudę.

Nie jest to mój ulubiony album roku, ale warty przesłuchania przynajmniej raz. Specyficzny vibe został idealnie uchwycony, a talent artysty przepływa przez wersy, nadając im “to coś”.

Tracklista:

1. Bandyta

2. Zaczarowany Mózg

3. Alien feat. Magiera

4. Kapie Deszcz

5. Puzzle

6. Fiołkowe Pole Feat. Piotrek Lewandowski

7. Jeden Mały Problem

8. To Ja Feat. Deemz

9. Gruby Temat

10. Nie Teraz Feat. Young Igi

11. Kinol Feat. Magiera

12. Pobudka Feat. Oki

13. Restart Feat. Deemz, Gedz

Loading spinner
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments