Tego dnia, dokładnie 28 lat temu (15 grudnia 1992), Dr. Dre wypuścił swój debiutancki solowy album “The Chronic“. Wydał go własnym nakładem Death Row Records, który był dystrybuowany przez Priority Records.

Nagrany w Death Row Studios w Los Angeles, album “The Chronic“, powstał pod wpływem najmocniejszej w tamtym czasie w USA marihuany (stąd tytuł). Było to również napędzane nieustanną chęcią Dre, aby pokazać swoim byłym kolegom z N.W.A., że może tworzyć samodzielnie, a także udowodnić światu, że potrafi robić coś więcej niż tylko fajne bity.

Ponadczasowe utwory, w których Dre zabłysnął po stronie lirycznej, to między innymi „Let Me Ride”, „Nuthin’ But A “G” Thang” wraz ze Snoopem i „The Day The Niggaz Took Over”, w których Daz, Dre i RBX opowiadali o napięciach na tle rasowym podczas zamieszek w L.A. w 1992 roku.

Produkcja Dr. Dre na albumie została uznana za spopularyzowanie podgatunku G-funk w gangsta rapie. Album The Chronic jest powszechnie uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych albumów lat 90.

Loading spinner
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments